Co je to wiki

Wiki jsou webové stránky, kde každý může přispívat. Každý může editovat, přidávat komentáře nebo vytvářet zcela nové podstránky. Wiki se snaží co nejvíce zjednodušit psaní a sdílení příspěvků, za použití intuitivního pojmenovávání stránek a formátovacích zvyklostí. Wiki jsou obvykle široce otevřené publiku a předpokládá se spolupracující komunita. Často je možné uploadovat soubory i obrázky a dostávat emailové upozornění při změně obsahu.

(wiki wiki značí rychlý - z anglického quick, čteno kwik, zkomoleně wik, a končíme u wiki.)

Tento web běhá pod Zwiki_.

Uživatelská data

Své uživatelské jméno, časovou zónu a další věci můžete nastavit v options (také odkaz nahoře). Na vyplnění těchto údajů také závisí možnost přispívat.

Odebírání změn

Pokud vidíte odkaz subscribe, můžete odebírat komentáře emailem. Můžete si zvolit odebírání celé wiki nebo každé stránky zvlášť.

Odběratelé mohou také zasílat komentáře emailem, pokud správce umožnil. Prostě jen odpovězte na komentář nebo nebo zašlete email na vstupní wiki mail adresu. Váš email se objeví na stránce v hranatých závorkách v předmětu (nebo na přednastavenou stránku).

Editace

Editační práva k celému webu, stejně jako možnost vkládat komentáře, získáte po zadání údajů v options .

Syntaxe wiki

Když ukládáte stránku, Zwiki formátuje text a vytváří odkazy podle pár standardních pravidel. Jejich výčet je v SyntaxeWiki. Přednastavený je reStructuredText.

subtopics:

AJmeno

StructuredText

SyntaxeWiki

WikiJmeno

WikiJmenoPlus001

WikiPiskoviste

libovolne jmeno

reStructuredText

reStructuredTextZaklady