Edit detail for HelpPage revision 1 of 2

1 1
Editor: vinil
Time: 2012/02/08 19:02:19 GMT+1
Note:

changed:
-
.. contents:: Obsah

    
Co je to wiki
----------------

Wiki jsou webové stránky, kde každý může přispívat. Každý může editovat, přidávat komentáře nebo vytvářet zcela nové podstránky. Wiki se snaží co nejvíce zjednodušit psaní a sdílení příspěvků,
za použití intuitivního pojmenovávání stránek a formátovacích zvyklostí.
Wiki jsou obvykle široce otevřené publiku a předpokládá se spolupracující komunita. Často je možné uploadovat soubory i obrázky a dostávat emailové upozornění při změně obsahu. 

(*wiki wiki* značí rychlý  - z anglického quick, čteno kwik, zkomoleně wik, a končíme u wiki.)

Tento web běhá pod Zwiki_.

Uživatelská data
--------------------

Své uživatelské jméno, časovou zónu a další věci můžete nastavit v `options </FrontPage/useroptions>`__ (také odkaz nahoře). Na vyplnění těchto údajů také závisí možnost přispívat.

Navigace
----------

Každá stránka ve wiki má jedinečné jméno, nejčastěji WikiJmeno - dvě nebo více slov s velkými počátečními písmeny spojenými bez mezer. Jméno stránky automaticky odkazuje na tu kterou stránku. Mohou se také použít jména mimo tato pravidla (nezávislá jména), kterými může být jakékoliv slovo nebo fráze. Aby se z nezávislého jména stal odkaz, musí být uzavřeno do hranatých závorek, aby se z něj stal odkaz.

Určité stránky nebo odkazy poskytují speciální funkce jako například přehled obsahu wiki nebo seznam naposledy změněných stránek. Nebo nakonec můžete také používat na navigaci příjemné `access keys <http://zwiki.org/QuickReference#accesskeys>`__.

Klikněte nadpis stránky a dostanete seznam všech stránek, které se na tuto stránku odkazují.

Listování jako v knize
.......................
Chcete-li procházet postupně celý obsah wiki jako stránky v knížce, použijte Shift+Alt+n (u IE ještě navíc Enter), případně Shift+Alt+p. "n" jako next, "p" jako previous.


Hierarchie stránek
.....................

ZWiki_ vytváří stránky v hierarchii (stromová struktura).  Vždy si můžete prohlédnout celkovou osnovu wiki kliknutím na *contents* vpravo nahoře.


Odebírání změn
---------------

Pokud vidíte odkaz *subscribe*, můžete odebírat komentáře emailem.
Můžete si zvolit odebírání celé wiki nebo každé stránky zvlášť. 


Odběratelé mohou také zasílat komentáře emailem, pokud správce umožnil.
Prostě jen odpovězte na komentář nebo nebo zašlete email na vstupní wiki mail adresu. Váš email se objeví na stránce v hranatých závorkách v předmětu
(nebo na přednastavenou stránku).

Editace
-------------

Editační práva k celému webu, stejně jako možnost vkládat komentáře, získáte po zadání údajů v `options </Frontpage/options>`__ . 


Syntaxe wiki
...............

Když ukládáte stránku, Zwiki formátuje text a vytváří odkazy podle pár standardních pravidel. Jejich výčet je v SyntaxeWiki. Přednastavený je **[reStructuredText]**.


.. _Zwiki: http://www.zwiki.org


Co je to wiki

Wiki jsou webové stránky, kde každý může přispívat. Každý může editovat, přidávat komentáře nebo vytvářet zcela nové podstránky. Wiki se snaží co nejvíce zjednodušit psaní a sdílení příspěvků, za použití intuitivního pojmenovávání stránek a formátovacích zvyklostí. Wiki jsou obvykle široce otevřené publiku a předpokládá se spolupracující komunita. Často je možné uploadovat soubory i obrázky a dostávat emailové upozornění při změně obsahu.

(wiki wiki značí rychlý - z anglického quick, čteno kwik, zkomoleně wik, a končíme u wiki.)

Tento web běhá pod Zwiki.

Uživatelská data

Své uživatelské jméno, časovou zónu a další věci můžete nastavit v options (také odkaz nahoře). Na vyplnění těchto údajů také závisí možnost přispívat.

Odebírání změn

Pokud vidíte odkaz subscribe, můžete odebírat komentáře emailem. Můžete si zvolit odebírání celé wiki nebo každé stránky zvlášť.

Odběratelé mohou také zasílat komentáře emailem, pokud správce umožnil. Prostě jen odpovězte na komentář nebo nebo zašlete email na vstupní wiki mail adresu. Váš email se objeví na stránce v hranatých závorkách v předmětu (nebo na přednastavenou stránku).

Editace

Editační práva k celému webu, stejně jako možnost vkládat komentáře, získáte po zadání údajů v options .

Syntaxe wiki

Když ukládáte stránku, Zwiki formátuje text a vytváří odkazy podle pár standardních pravidel. Jejich výčet je v SyntaxeWiki?. Přednastavený je [reStructuredText]?.