Svoboda volby je někdy na překážku. Přesně tak to vidí začátečníci v Pythonu, když se rozhodují, kterému GUI se věnovat. Tento list by chtěl v tomto alespoň trochu pomoci.

py30.png py25.png

Čtyři hlavní GUI

V Pythonu máme 4 hlavní GUI: Tkinter, wxPython, PyGTK, PyQt_PySide. Existuje samozřejmě mnoho dalších (http://wiki.python.org/moin/GuiProgramming), protože ale chceme získat nějaký konkrétní výsledek, musíme zjednodušovat. Dají se rozdělit na dvě skupiny: pro začátečníky Tkinter a wxPython, pro pokročilé PyGTK a PyQt_PySide. Pokud se chcete například zaměřit jen na hry, tak můžete volit PyGame.

Tkinter a wxPython

Máme tedy před sebou dvě prostředí. Ani jedno nejde dělat bez angličtiny, protože nejsou, a asi nikdy nebudou přeloženy manuály a příručky. Existuje sice pár tutoriálů, ale pro následnou vlastní tvorbu to není nic moc. Takže pokud neumíte anglicky ani ťuk, tak je nám líto. Přijďte později...

Tkinter funguje ve dvojkové i trojkové řadě, wxPython zatím (říjen 2011) jen ve dvojkové. Obě dvě fungují jak ve Windows tak v Linuxu, což může být velká výhoda. U obou je dokumentace chvalitebná.

Tkinter: obsaženo v instalaci, dlouhodobá stabilita, české tutoriály, jednoduchý, některé postupy již nejsou nejmodernější.
wxPython: dynamicky se vyvíjející, dokonalejší, ale za to obtížnější, nutno doinstalovat

Podpora v konferenci

Dále je důležitá otázka: budu mít v konferenci Python podporu? Ano, myslíme že ano. Vše je ve vývoji, někdy je lepší se zeptat. Podpora by tam ale měla být pro všechny prostředí, která jsou zmiňována.

Pokud stále ještě nevíte,

zkuste toto: http://www.awaretek.com/toolkits.html . Je to takový dotazník, kde vyplníte o co vám hlavně jde a podle jakéhosi vnitřního algoritmu to na vás vyplivne, co je pro vás nejvhodnější. Je tam sice zahrnuto i mnoho dalších GUI, ale vy se soustřeďte na Vámi zvolené dvě. Pokud ani po tomto nejste rozhodnuti, jednoduše si hoďte korunou. :-) Ne že by na tom vůbec nezáleželo, ale je lepší se rozhodnout nějak než nijak.

Blahopřejeme

pokud jste rozhodli. Pokud Vám svoboda volby a nedostatek zkušeností v tom zabránili, zkuste to později. ;-)